İspanya ( İspanya Krallığı- Reino de España ), Avrupa’nın güneybatı ucunda bulunan parlamenter monarşidir. İspanya devleti İber Yarımadası’nın %85’ini kaplar aynı zamanda Akdeniz’de bulunan Balear adaları ( Mallorca, İbiza, Menorca, Formentera ) ve Atlantik Okyanusu’nda bulunan Kanarya Adaları’nı içine alır.

Başkenti Madrid şehridir, diğer önemli şehirler Barselona, Valencia, Sevilla, Granada, Malaga, Bilbao, Toledo’dur. Toplamda 50 şehir bulunmaktadır.

İspanya, 1978 yılında kabul edilen yeni anayasa ile 17 özerk yönetime ayrılmıştır. Bu bölgeler; Katalonya, Endülüs, Bask bölgesi, Aragon, Asturias Prensliği, Balear adaları, Kanarya Adaları, Cantabria, Castilla-La Mancha, Castilla y León, Valencia, Extremadura, Galisya, La Rioja, Madrid, Navarra, Murcia özerk bölgelerinin yanı sıra Kuzey Afrika’da Fas’ta bulunan Ceuta ve Melilla şehirleri İspanya’nın özerk şehirleridir.

İspanya’nın komşuları doğuda Fransa ve Andorra, batıda Portekiz, Güneyde Birleşik Krallığa bağlı Cebelitarık ve Fas’tır. İspanya’nın yüzölçümü 505.988 km karedir. İspanya’daki en yüksek dağ Kanarya Adaları bölgesindeki Tenerife Adası’nda bulunan Pico de Teide (3718 m) dağıdır. Anakaradaki en yüksek dağ ise Granada şehrinde bulunan Sierra Nevada dağlarındaki Mulhacen (3482 m) dağıdır. İspanya’nın en büyük ve tek gölü 368 hektarlık bir alana yayılan ve 55 metre derinliğinde olan Lago de Sanabria’dır. İspanya akarsular yönünden oldukça zengindir. Tajo Nehri 1.007 km uzunluğu ile İber Yarım adasının en büyük nehridir.